jahody

Sazenice jahod - inovativní metody pěstování staré ovocné rostliny

Sazenice jahodníku jsou velmi oblíbenou ovocnou rostlinou, která se obvykle používá na zavařování. Tato starobylá rostlina pochází z Řecka a její obliba v průběhu času rostla a měnila se. Dnes se vy přečtěte si více »

MALINY

Pěstování malin - jak se to dělá?

Ostružiny a - dvě ovoce s podobnými vlastnostmi, které se velmi často označují jako lesní plody, jsou v Polsku velmi oblíbené. Pokud jde o ostružiny, mluvíme především o lesních plodech rostoucích v přečtěte si více »

 

Sazenice jahod - inovativní metody pěstování staré ovocné rostliny

Sazenice jahodníku jsou velmi oblíbenou ovocnou rostlinou, která se obvykle používá na zavařování. Tato starobylá rostlina pochází z Řecka a její obliba v průběhu času rostla a měnila se. Dnes se https://mORAVSKE-SADY.CZ/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55 jahody vyskytují v mnoha podobách a zachovávají si své kouzlo.

Vodorovné listnaté stonky se staly elegantním a sofistikovaným přístupem k pěstování této již tak ceněné rostliny. Výsadba a pečlivá péče o jahody v nádobách nebo ohrádkách nejen šetří čas, ale také umožňuje sklízet plody po celou sezónu. Někteří zahradníci doporučují pěstovat tradiční odrůdy jahod pro jejich větší odolnost vůči chorobám a bohatší úrodu. Nezapomeňte, že pro dosažení uspokojivých výsledků je nezbytné pravidelné hnojení a zalévání.

Výhony jahodníku jsou snadnou a nekomplikovanou metodou, jak dosáhnout úspěšného růstu. Řízky jsou levnou a praktickou možností, jak se přizpůsobit různým prostředím a půdním typům, a protože jahody rychle rostou, jsou výhony skvělým způsobem, jak získat silné a vitální rostliny na zahradě v minimálním čase.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob pěstování jahod, je velmi důležité zajistit jim dobrou péči, výživu a hnojení. Optimální výnosy plodů vyžadují prořezávání jahodových keřů alespoň jednou ročně. Odstranění slabých, neošetřovaných větví umožní rostlinám vytvořit rozsáhlejší a odolnější kořeny, což v létě povede ke zvýšení produkce ovoce.

Kromě prořezávání nezapomeňte jahody stále hnojit. K tomu můžete použít konvenční nebo organická hnojiva, která poskytují správnou rovnováhu živin pro zdravé a bohaté plody. Hnojiva aplikovaná kolem jahodových keřů by se měla doplňovat každé dva až tři měsíce, aby se udržel dostatečný obsah živin po celou sezónu.

Založení jahodníku je klíčovým krokem při zakládání domácí ovocné plantáže. Výběrem jedinců vhodných pro výsadbu jahodníku lze získat vysoce kvalitní ovoce. Výběr složitých, ledovcových nebo původních odrůd však může být pro pěstitele obtížný.

Sazenice jahodníku - nabídka na trhu

Při nákupu sazenic jahodníku pěstitelé doporučují vybírat odrůdy vhodné pro danou oblast. Nejběžnější jsou odrůdy "středně zralé", které jsou odolné a vyžadují pouze mírnou zálivku a hnojení. Takové sazenice jahod jsou obvykle méně náchylné k houbovým chorobám a navzdory rychlému dozrávání si zachovávají chuť podobnou dlouho zrajícím keříčkovým jahodám.

Jahody pěstované v nádobách

Pěstování jahod v nádobách může být obtížné, zejména pokud se používají sazenice starších odrůd. Je třeba vzít v úvahu, že jahody pěstované v nádobách nedozrávají tak rychle a nejsou tak odolné vůči klimatickým podmínkám jako jiné druhy. Často se tyto jahody vybírají pro jejich nápadný vzhled v malých květináčích a snadnější péči.

Tradiční odrůdy jahod

Co se týče starých odrůd jahod, které se nejlépe pěstují po druhé nebo třetí sklizni, ty jsou v pěstování méně časté, proto se vyplatí blíže se podívat na dostupné sazenice. Takové odrůdy bývají hustší a účinnější proti napadení škůdci. Kromě toho mají vyšší obsah cukru v plodech, což se projevuje ve vyšším prodeji díky uspokojivým, sladkým jahodám.

Jahodové keře

Při výsadbě jahod v nádobách nebo na zahradě ve formě keříků je lepší investovat do tradičních odrůd jahod. Tyto jahody vykazují větší odolnost a houževnatost, a to i při případném poškození hmyzem, protože rychle obrůstají a v následující sezóně plodí ještě více. Starší odrůdy jahod navíc produkují kvalitnější cukr, který obsahuje výrazně více vitaminů a minerálních látek než mladší odrůdy. Není pochyb o tom, že dlouholeté odrůdy jahod poskytují nejtrvalejší výnosy, a proto se vyplatí o nich uvažovat před plánováním letošní sklizně.

Závěr

Pokud jde o sazenice jahod, nejdůležitější je promyšleně vybírat odrůdy, které vyhovují našim pěstitelským preferencím. V závislosti na našich cílech musíme určit, zda budou ideální jahody pěstované v kontejnerech, nebo jahodové keře. Věkovité odrůdy jahod slibují delší sklizeň, vynikající kvalitu plodů a větší odolnost. Vyplatí se také pečlivě prozkoumat návrhy pěstitelů a vybrat ty, které jsou pro náš region nejvhodnější.

Související články